Strona Główna
Dla Niej
Dla Niego
Powstawanie perfum
Fazy zapachowe
Jak 'nosić' perfumy
Rodzaje pachnideł
Ciekawostki
Słowniczek
Google


Twój email


Wychowawca kolonijny - serwis poświęcony opiece nad dziećmi w czasie kolonii
Darmowe dzwonki, tapety i inne bajery do Twojej komórki
Strony należą do Lolowo Team

FORUM - kliknij i podyskutuj
ABSOLUolejek absolutny, otrzymywany za pomocą ekstrakcji środkiem rozpuszczającym z roślin, części roślin, tkanki roślinnej lub wydzielin z gruczołów zwierzęcych.

ALDEHYDY alkohole alifatyczne o zapachu tłustawo-woskowym. Niektóre aldehydy występują w naturalnych substancjach zapachowych (np. olejki kwiatowe jak olejek różany, olejki cytrusowe jak olejek pomarańczowy czy olejek z igieł drzew iglastych). Aldehydy są często używane w perfumerii w postaci koncentratu. Użycie w perfumach aldehydów "zamazuje kontury" innych składników zapachowych i tworzy swego rodzaju tajemnice. Chanel No 5 (1921) to pierwsze z perfum gdzie użyto tak radykalnie aldehydów

AMBRA substancja zapachowa powstała z wydzieliny przewodu pokarmowego kaszalota o kolorze szarobrązowym. Dawniej zbierano ją np. na brzegach oceanów. Dziś gdy kaszalotów jest niewiele uzyskuje się ją syntetycznie. Zapach ambry jest bardzo trwały. Łączy w sobie pylistą suchość z ciepłą słodyczą. Ambra jest ważnym składnikiem akordu zapachowego typu ambre, występuje również w animalnym.

AMBRE akord zapachowy, ciepły, bardzo trwały, słodko-korzenny. Stosowany w wodach dla pań i panów. Akord ambre zawiera nuty piżma, wanilii, cynamonu, korzeni oraz nieco owocowe. Perfumy ambre są często kojarzone jako "orientalne".

BIAŁE KWIATY akordy zapachowe powstałe z bukietu białych, tropikalnych kwiatów (tuberoza, gardenia narcyz, jaśmin, kwiat pomarańczy, żonkil). Zapach ten jest ciepły.

BERGAMOTKA owoc cytrusowy hodowany w południowych Włoszech i na Sycylii. Olejek eteryczny powstaje z surowca wyciskanego ze skórki bergamotki. Olejek ten choć podobny do innych cytrusów ma jednak zabarwienie kwiatowe. Herbata typu "earl-grey" ma charakterystyczny aromat, który zawdzięcza właśnie temu olejkowi. Główny składnik takich perfum jak na przykład "Eau de Colagne 4711"

CHYPRE to nazwa już dawno nie produkowanych perfum, które wykreował(1917)mistrz tworzenia perfum Francois Coty. Akord ten to:
I faza - bergamotka
II faza - kwiaty (głównie róża i jaśmin)
III faza - olejek paczuli i zapach mchu dębowego
Od ponad 30 lat perfumiarze komponują różne warianty tego akordu zasadniczego. Tak właśnie powstała klasa zapachu zwanego Chypre. Są to perfumy mocno kontrastujące z wieloma nutami zapachowymi.

CYBET zwierzęca substancja zapachowa, którą często zamienia się już na syntetyk.

EMANACJA - cecha zapachu, która umożliwia postrzeganie go z dużej odległości. Emanacja związana jest z intensywnością aczkolwiek są perfumy o dużej emanacji a z bliska nie są intensywne. Jeśli używamy silnie emanujących perfum to zwracamy na siebie uwagę.

FAZY ZAPACHOWE patrz Jak nosić perfumy



FEROMONY to substancje wydzielane przez zwierzęta, które umożliwiają im porozumiewanie się w czasie i przestrzeni na duży dystans. Feromony spełniają ważną funkcję np. w czasie rui. Substancje te mogą mieć silne i zniewalające działanie. Natomiast ludzki feromon nie istnieje. Jest to nie możliwe dlatego, że zachowanie zwierząt różni się od zachowania ludzi, których zachowanie jest kompleksowe i zróżnicowane.

FOUGERE to typ perfum. Akord zasadniczy to lawenda, paczula, nuta kumaryny i mech dębowy. Typ fougere stosowany jest w wodach dla panów. Akord (i jego nazwa) pochodzi od wody "Fougere Royal"(Houbigant 1882)

KASTOREUM pozyskiwany z gruczołów zapachowych bobra kanadyjskiego, jest produktem ubocznym przy produkcji futer. Obecnie stosowany coraz rzadziej.

NUTA ANIMALNA dosłownie pochodząca od zwierząt lub przypominająca ich zapach. W perfumerii tą nazwą opisuje się tonacje zapachową, która zawiera: ambrę, cybet, piżmo lub strój bobrowy. Wszystkie te substancje mają ciepły zapach, gdyż kojarzą nam się z ciepłem zwierzęcia. Substancje te ówcześnie wywarza się syntetycznie.

NUTA AROMATYCZNA to słodka nuta ziół używanych w kuchni (estragon, macierzanka, koper, lubczyk, kminek) używana często w nowoczesnych męskich kreacjach, które kojarzą się ze słońcem (ciepłem), przyrodą.

NUTA BALSAMICZNA -balsamy to żywiczne substancje pozyskiwane z drewna. Ich zapach jest słodki, trwały. "Balsamiczny" znaczy o odcieniu cynamonowo - waniliowo - rodzynkowym.

NUTA PUDROWA to połączenie słodyczy i suchości (typowe połączenie dla eleganckich pudrów do twarzy i ciała). Sedno tej nuty tworzą: korzeń irysa, wanilia, nuty żywiczne. Nutę pudrową zawierają takie sławy jak "Chanel No 5" czy "Caleche".

NUTA ZIELONA pachnie surowym, zielonym groszkiem. Nutę zieloną dodaje się bukietom kwiatowym by nadać efektu świeżości i gorzkości.

OLEJEK ETERYCZNY substancja zapachowa uzyskiwana z roślin (płatki, liście, nasiona itp.).

OLEJEK POMARAŃCZOWY ważny składnik wody kolońskiej. Wyrabiany z kwiatu pomarańczy ma lekko gorzki zapach.

PACZULA olejek eteryczny z liści i łodyg. Ma zapach kamfory, ziemi, ziół i żywicy.

PERFUMY "ORIENTALNE" to perfumy z korzenno-słodkim akcentem ambre.

SANDAŁOWIEC olejek eteryczny o ciepłym, miękkim, żywicznym zapachu ma odcień słodko-piżmowy. Użyty w takich perfumach jak na przykład "Samsara".

STRÓJ BOBROWY patrz: KASTOREUM

TUBEROZA -zapach tego kwiatu (tropikalnego, białego z rodziny liliowatych) jest duszny, oszałamiający o odcieniu orzecha kokosowego.

TYTOŃ w opisach zapachów przypomina tytoń fajkowy, suszone owoce i nuty orzechowo - waniliowo- rumowe.

WETIWER olejek eteryczny z korzeni trawy rosnącej w tropikach. Zapach kojarzy się ze szparagami ma nutę zieloną. Jest żywiczno-suchy, pudrowy. Istnieje wiele męskich wód o nazwie "Wetiwer".

WHITE FLOWERS patrz BIAŁE KWIATY.

YLANG-YLANG olejek ilangowy z drzewa rosnącego w rejonie Pacyfiku. Zapach słodki, kwiatowy spokrewniony z jaśminem.