Strona Główna
Dla Niej
Dla Niego
Powstawanie perfum
Fazy zapachowe
Jak 'nosić' perfumy
Rodzaje pachnideł
Ciekawostki
Słowniczek
Google


Twój email


Wychowawca kolonijny - serwis poświęcony opiece nad dziećmi w czasie kolonii
Darmowe dzwonki, tapety i inne bajery do Twojej komórki
Strony należą do Lolowo Team

FORUM - kliknij i podyskutuj
Zapachy produkowanych perfum to mieszanki alkoholu z (np.) olejkami eterycznymi. Na kuli ziemskiej tylko 200 roślin wydziela olejki eteryczna (a jest ich kilka tysięcy). Kiedyś starożytni Grecy i Rzymianie wytwarzali zapachowe balsamy zanurzając rośliny (ich części) w zwierzęcych tłuszczach lub oliwie, które wciągały zapach roślin.

Dziś woń z kwiatów uzyskuje się poprzez poddanie destylacji posiekanych, lub pokruszonych części kwiatów. Destylacja polega na ogrzaniu parą wodną, która doprowadza do parowania lotne olejki. Rośliny jednak dają niewiele olejków najczęściej mniej niż 0,001 zebranego surowca na szczęście są one tak mocne, że nawet po 100-krotnym rozcieńczeniu nadal zachowują swój zapach. Czasem wraca się do procesu Greków czy Rzymian np. wtedy gdy olejki rozkładają się pod wpływem ciepła. Metoda enfleurage polega na ułożeniu w ramkach na warstwach specjalnie oczyszczonego łoju i smaru. Wszystko pozostawia się na trzy dni w ciemnym pomieszczeniu. Tłuszcz wchłania substancje zapachowe i tak powstaje produkt o nazwie pomada. Zbędny tłuszcz usuwa się przy pomocy alkoholu i już taki produkt gotowy jest do zastosowania w mieszankach perfum. Do utrwalenia perfum stosuje się utrwalacze. Dawniej było to piżmo lub ambra, cybet czy kastoreum obecnie są one syntetyczne.



Perfumy przygotowuje się ściśle wg. opracowanej przez perfumiarza receptury. Najpierw robi się roztwór potem rozpuszcza się go w najdelikatniejszym z dostępnych alkoholi. Proporcje łączenia są różne w zależności od celu produktu końcowego. W przypadku wody toaletowej łączy się alkohol z mieszanką olejków zapachowych w proporcji 100:1 (100:2) a w przypadku perfum 100:30. Czasem do perfum dodaje się trochę wody w zależności od tego końcowy produkt zawiera 70-85% alkoholu. Takie świeżo powstałe perfumy muszą kilka tygodni "dojrzewać". Następnie zostają one schłodzone i filtrowane by stały się klarowne i takie zawsze pozostały. Przeważnie barwa perfum pochodzi od koloru użytych w nich substancji zapachowych a czasem dodaje się do roztworu barwnika. Produkcja perfum jest dziecinnie prosta. Problem to dobra receptura. Jeżeli chodzi o dobrą recepturę to już nie jest takie łatwe perfumiarz musi znać, musi umieć przewidywać połączenia różnych substancji ze sobą. Jak to opisuje w swojej książce J.Stephan Jellinek:"Nie ma żadnej pewnej metody, by przewidzieć, jaki powstanie efekt, kiedy się połączy trzy czy cztery substancje zapachowe. Jest to wiadome dopiero na końcu. Na moim seminarium "Wprowadzenie do perfumiarstwa" wyjaśniam to na przykładzie. Biorę cztery substancje. Jedna pachnie świeżo skoszoną trawą, druga watą cukrową,(...) trzecia przejrzałymi jabłkami, a czwarta masłem. Gdy je ze sobą zmieszam, powstanie zapach świeżych, dojrzałych truskawek! Ale to wychodzi tylko wtedy, gdy proporcja czterech substancji jest odpowiednia. Jeśli tylko zmienię ilość jednego ze składników zapach truskawek nie powstanie."

Perfumy powstają z 1000-2000 komponentów. Najgorsze, że mistrz - perfumiarz prawie nigdy nie dostępuje zaszczytu firmowania swego dzieła własnym nazwiskiem gdyż zazwyczaj perfumy figurują pod nazwą domu perfumeryjnego, domu mody lub firmy kosmetycznej.